WordPress to najpopularniejszy na świecie system zarządzania treścią (ang. Content Management System, CMS) dla stron internetowych. Pozwala on osobom nie posiadającym wiedzy technicznej zarządzać własną stroną i w łatwy sposób ją rozbudowywać. W kilkunastu punktach postaram się przedstawić zalety i wady tego rozwiązania. Dzięki temu łatwiej będzie Ci podjąć decyzję czy Twoja strona może być zbudowana w oparciu o tę platformę, czy lepiej poszukać innego rozwiązania.
Zalety WordPressa:
1) Łatwy w obsłudze
WordPress jest chyba najłatwiejszym i najbardziej intuicyjnym CMSem istniejącym na rynku. Wyznacza pewne standardy, które inne platformy lepiej lub gorzej starają się kopiować.
2) Łatwy w rozbudowie i w modyfikowaniu
To co czyni WordPressa potężnym narzędziem to wykorzystywanie szablonów (ang. templates) i wtyczek (ang. plugins). Szablon to coś takiego co nadaje Twojej stronie konkretny wygląd i strukturę. Istnieje tysiące gotowych szablonów w internecie, część z nich jest darmowa, a część płatna. Wtyczki służą z kolei do dodawania do strony dodatkowych funkcjonalności, których nie posiada podstawowy silnik WordPressa (np. kreator formularzy, slider zdjęć, kreator tabelek, automatyczne backupy strony i wiele innych). Część wtyczek jest darmowa, część jest płatna.
3) Darmowy system oparty na licencji GNU General Public License v2.0 ( https://pl.wikipedia.org/wiki/GNU_General_Public_License )
Sam silnik WordPressa jest darmowy. Również wiele gotowych szablonów i pluginów jest darmowa. Niemniej jeśli zdecydujesz się na płatny szablon lub plugin to nic nie szkodzi, ceny płatnych dodatków do WordPressa nie są wysokie i wahają się najczęściej w przedziale kilkunastu do kilkudziesięciu dolarów.
4) Społeczność
WordPress posiada ogromną społeczność, która dzieli się swoją wiedzą w internecie. Jeśli napotkasz na jakiś problem to prawie na 100% ktoś już miał identyczny lub podobny problem i opisał go w internecie, a inni pomogli mu znaleźć jego rozwiązanie.
5) Częste aktualizacje
W chwili obecnej nad WordPressem pracuje kilkuset programistów z całego świata (więcej informacji znajdziesz na stronie https://automattic.com/about/ ). Dzięki temu system ten jest ciągle rozwijany, unowocześniany, a znalezione luki bezpieczeństwa bardzo szybko łatane. Dodatkowo od wersji 3.7 aktualizacje w WordPressie są automatyczne.
6) Niestandardowe funkcjonalności
Często się okazuje, że Twoja strona potrzebuje niestandardowych funkcjonalności. Przy innych systemach prawdopodobnie będziesz musiał zatrudnić programistę lub cały zespół, który taką nową funkcjonalność zaprogramuje. Będzie to drogie rozwiązanie i czasochłonne. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku WordPressa. Jest spora szansa, że funkcjonalność której potrzebujesz już ktoś napisał i udostępnił w internecie w formie gotowej do instalacji wtyczki. Jeśli jednak okazałoby się, że takiej funkcjonalności nigdzie nie ma to nic nie stoi na przeszkodzie, aby programista napisał wtyczkę specjalnie dla Ciebie. Pisanie wtyczek pod WordPressa jest względnie łatwe, dlatego cenowo takie rozwiązanie będzie dla Ciebie korzystniejsze niż w przypadku innych platform, które są bardziej skomplikowane i posiadają mniej specjalistów niż WordPress.
7) Kto korzysta z WordPressa?
Odpowiadając nieco przekornie można napisać, że wszyscy 🙂 Oczywiście są obszary w których WordPress się nie sprawdzi, ale jeśli jesteś małym lub średnim przedsiębiorcą te obszary prawdopodobnie Cię nie dotyczą. Z WordPressa korzystają nie tylko blogerzy i małe firmy, ale również duże korporacje, w tym znane i prestiżowe gazety i czasopisma. Poniżej wklejam nazwy kilku znanych marek, których zapewne byś nie podejrzewał, że ich strony stoją na WordPressie 😉
BBC America
http://www.bbcamerica.com/
Bloomberg Professional Services
https://www.bloomberg.com/professional/
Sony Music
https://www.sonymusic.com/
Microsoft News Center
https://news.microsoft.com/
The Walt Disney Company
https://thewaltdisneycompany.com/
Facebook Newsroom
https://newsroom.fb.com/
Mercedes-Benz
https://www.mercedes-benz.com/en/
Harvard Gazette
https://news.harvard.edu/gazette/
Time
http://time.com/
Fortune
http://fortune.com/
Jak widać nawet takie tytuł prasowe jak Time lub Fortune, dzięki dodatkowym wtyczkom optymalizującym stronę (m.in. dobre cachowanie) są w stanie obsłużyć bardzo duży ruch.
Wady WordPressa
1) Modyfikacje
Pomimo tego, że WordPress łatwo poddaje się modyfikacjom to niektóre zmiany funkcjonalne lub graficzne wymagają przynajmniej podstawowej znajomości HTMLa, CSSa i PHP. W takich sytuacjach taką zmianę lepiej zlecić osobie, która się na tym zna.
2) Bezpieczeństwo
WordPress jest najpopularniejszym CMSem na świecie. Jego kod źródłowy jest otwarty i powszechnie dostępny. Skutkuje to tym, że wielu hakerów próbuje znaleźć lukę w kodzie, która umożliwiłaby włamanie na stronę lub po prostu jej popsucie. Aby zabezpieczyć się przed tym zagrożeniem należy często aktualizować WordPressa (na szczęście od niedawna WordPress robi to sam), a także regularnie robić backupy strony, dzięki którym w razie razie utraty strony będzie można ją w kilka minut odtworzyć z backupu.
3) Automatyczne aktualizacje
Z jednej strony to zaleta WordPressa, która czyni go bardziej bezpiecznym i nie wymaga zaangażowania użytkownika. Z drugiej strony może się zdarzyć, że taka aktualizacja popsuje nam stronę bo np. jakaś wtyczka z której korzystamy okaże się niekompatybilna z najnowszą wersją jądra WordPressa. Aby się przed tym zabezpieczyć dobrze jest korzystać ze sprawdzonych pluginów, ciągle rozwijanych, a także posiadać backup strony. Można również posiadać developerską (testową) wersję strony, na której można testować wszystkie aktualizacje, a na produkcyjnej wersji instalować aktualizacje ręcznie, dopiero po przetestowaniu. Dobrze również mieć pod ręką zaprzyjaźnionego programistę znającego WordPressa, czasem niekompatybilną wtyczkę można łatwo naprawić zmieniając kilka czy kilkanaście linijek kodu PHP lub JavaScript.
4) Struktura kodu PHP i jego semantyczność
Niektórych programistów, purystów językowych może drażnić struktura kodu, możliwość używania funkcji zamiast klas, a przede wszystkim wymieszanie części frontendowej i backendowej w jednym pliku, co w WordPressie się zdarza. Co prawda dla Klienta i wyglądu strony nie ma to większego znaczenia, ale możesz usłyszeć od niektórych programistów, że WordPress jest brzydko napisany i częściowo będzie to prawda. Na szczęście powoli się to zmiana i w kolejnych wersjach WordPressa takich „brzydkich” fragmentów kodu jest coraz mniej.
Widać zatem, że WordPress nie jest narzędziem idealnym, pomimo wielu zalet posiada też kilka wad. Moim osobistym zdaniem zalety tego systemu zdecydowanie przewyższają wady, i jeśli potrzebujesz strony dla swojej firmy lub organizacji to WordPress może okazać się bardzo dobrym wyborem, który pozwoli zaoszczędzić Ci sporo pieniędzy i czasu.
Najnowsze komentarze